

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Number of Elements | 1 |
| Lifecycle Status | Obsolete (Last Updated: 4 days ago) |
| Max Power Dissipation | 250 mW |
| Power Dissipation | 300 mW |
| Input capacitance | 87 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 480 mA |
| Rds On Max | 850 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | -20 V |
| Turn-On Delay Time | 18 ns |
| Turn-Off Delay Time | 80 ns |
| Element Configuration | Single |
| Rise Time | 30 ns |
| Gate Charge | 1.14 nC |
| Drain to Source Resistance | 670 mΩ |
| Max Dual Supply Voltage | -20 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 8 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | -20 V |
| Manufacturer Lifecycle Status | OBSOLETE (Last Updated: 4 days ago) |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
